Kapat
Genel 333 0

Tıkalı Burun Nasıl Açılır?

NEFES ALMAK

Genellikle gribal enfeksiyonlar sonucunda meydana gelen ve insanları çileden çıkartan bir olaydır burun tıkanıklığı. Rahat nefes alamamak ve sürekli ağızdan nefes almak gibi birçok sıkıntıyla karşı karşıya bırakmaktadır. Bu sorun için birden fazla çözüm önerisi sunulmaktadır. Doktorunuz size burun tıkanıklığı için bir fısfıs vermişse öncelikle bunu kullanmanız en doğru olacaktır. Ancak bunların dışında çeşitli bitkilerden( papatya, lavanta, atkuyruğu otu, mısır) faydalanarak da burun tıkanıklığı sorununuza çözüm üretebilirsiniz.

 

Burun tıkanıklığı sorunuyla karşı karşıya kalan kişilerin öncelikle o günler içerisinde kendisini sıcak tutması gerekmektedir. Bu kendisinin daha rahat nefes almasını sağlayacaktır. Ayrıca sigara kullanıyorsa bu burun tıkanıklığını daha zorlaştırır ve sizin nefes almanızı daha güç hale getirebilir. Sigara içilen ortamlarda bulunulmaması tıkanıklığın daha çabuk geçmesini sağlar. Deniz suyuna ulaşabilen kişilerin de burunlarına birkaç damla tuzlu su damlatması problemlerini sonlandıracaktır. Tuz burun tıkanıklığını anında açacak ve kolaylıkla nefes almanızı sağlayacaktır. Deniz suyuna ulaşamayan kişilerin ise evde bir bardak içerisinde tuz-su karışımı yaparak da tıkanıklıklarını açabilirler. Burun tıkanıklığına bir başka iyi gelen şey ise nemli odalardır. Nemli odalarda burun tıkanıklığınız geçecek ve dilediğiniz gibi nefes alabileceksiniz. Burun tıkanıklığına çok iyi gelen zencefil bitkisini de kullanarak rahat nefes alabilirsiniz.

Bu sorun daha çok insanları gece yatarken rahatsız etmesinden dolayı özel bantlar icat edilmiştir. Bu bantlarla insanlar burun tıkanıklıklarınıhissetmeden gece rahat uyumaktalar. Ancak bant kullanımında dikkat etmeleri gereken noktalar vardır. Bunlardan ilki bandı yapıştırdıkları yerin iyice temizlenmesi ve bandın iyice yapışmasını sağlamalarıdır. Aksi taktirde bant açılır ve istenen etkiyi göstermez. Bant gece uyurken burun yollarını hareketlendirerek nefes geçişlerini sağlayarak rahat nefes alıp vermemizi ve uykumuzu bölmememizi sağlamaktadır.

Yazan: Cihan Uysal

Cihan Uysal şimdiye kadar 160 yazı yazdı..

Patr10.net kurucusu ve admini.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir