Kapat
Genel 298 0

Çocuklardaki Okul Korkusu Nasıl Giderilir?

Çocuklardaki okul korkusu iyi mi gider? Sıcak yuvasını hüzünlü halde seyreder.

 

En sevilmiş olduğu evine, annesine veda eder.

Okula alıştırmak için uyum eğitimi var.

 

Korkmadan okulunuza koşun çocuklar.

Bu informasyon yuvası tüm öğrencileri kucaklar.

Okul yardımıyla daha parlaktır ocaklar.

Korkuyu atmak için uyum eğitimi var.

 

Gözlerden akmasın billur tanesi yaşlar.

Korkudan çatık olmasın diye bu kaşlar.

Yedi gün evvelinde uyum eğitimi adım atar.

Gözden yaş akmasın diye bu eğitim var.

 

Bu hafta içinde alışırsınız güzel okula.

Başka kuşlardan da konar doğal olarak bu dala.

Korkma,yeni arkadaşlığı sen de yakala.

Dost bulmak için uyum eğitimi var…

 

İlkokula başladığın o günleri hatırlıyor musun?Vakit tüneline girip de; şu şekilde geçmişe doğru, ilköğretim birinci sınıfa başladığın o yıllara gidebilir misin? Hani üzerlerinde siyah önlükler olan;okula korkarak, çekinerek giden o öğrencileri hatırladın mı?

 

Evet..Evet…Köydeydik.Askerlerin köye sık sık geldiği o dönemde okula başlamıştım.Köye askeriye geldiği vakit kaçacak, saklanacak delik arardık.Bir de okula başlama korkusu.Bu korkuyu üzerimizden iyi mi atardık.Tv desen tv yok…Köyde bir tek Veli amcanın evinde siyah beyaz bir tv vardı.Haftada bir gösterilen Türk sinemasına bakmaya o eve giderdik.O vakit Veli amcanın evi fazlaca kalabalık olur,köydeki bir çok çocuk bu Türk sinemasına bakmaya buraya gelirdi.Veli amcanın evi kahve benzer biçimde olurdu. Haftada bir gösterilen Türk sineması gününü dört gözle bekler, film günü gelmeden aklımızdan senaryolar kurardık.Cüneyt Arkın’ın o dövüş sahnelerini;Kemal Sunal’ın kahkaha dolu filmlerini dört gözle beklerdik.

 

Okul diyince korkar, ürker kaçardık.Karnımıza, başımıza ağrılar çökmeye başlardı.Bu sorun niçin olurdu? Okulu sevmediğimizden mi?

 

Hayır…Hayır…Informasyon yuvasının fena olarak tanıtılmasından,televizyonda şimdiki benzer biçimde okulları özetleyen,okulları sevdiren sahnelerin yansıtılmamasından bu korku ve nefret ortaya çıkmıştı.Peki bu korku ortadan kaldırılamazdı mı?

 

İşte korkunun, çekinmenin olduğu;köye sık sık askeriyenin geldiği seksenli yıllarda okula başladık.İnsanlar bazı günler korkudan evlerinden dışarıya çıkamazdı.İnsanımız birbirine düşürülmeye, kardeş kavgası üretilmeye çalışılmıştı.Fazlaca şükür duyarlı yurttaşlarımız yardımıyla bu yar da kolay atlatıldı,bugünlere ulaşıldı.

 

Ulusal Eğitim Bakanlığı çocuklardaki bu korkuyu, çekinliği ortadan kaldırmak;okulun bir oyun, eğlence yeri bulunduğunu öğrencilere kavratmak amacıyla bir emek verme başlattı.Okul öncesi ve ilk okul 1. derslik öğrencilerinin, alışkın olduğu ev ortamından ayrılarak değişik özellikler taşıyan okul ortamına geçişlerinde okul kaygılarını gidermek ve onlara okul ortamını sevdirmek, oyun, drama ve sportif etkinlikler kanalıyla öğrenme ortamını, öğretmenlerini ve dostlarını tanımalarını sağlamak amacıyla 2006-2007 eğitim ve öğretim yılından itibaren okullar açılmadan yedi gün ilkin uyum programı uygulamasını faaliyete geçirdi.

 

Bu uyum eğitimi programı kapsamında bu hafta başlangıcında da uyum eğitimine geçildi.İşte geçen Pazartesi günü, 8 Eylül 2014 günü ufak evladımız okula, 1.sınıfa başladı.Bugünü aylar öncesinden iple çekmeye başladı.Yedi gün öncesinden çantasını, defterlerini aldırdı.Sevinçle okula başladı.Bu sevgiyi, bu ilgiyi kim yıkabilir?

 

Şimdiki çocuklar hakikaten her yönden oldukça talihli.Bakanlık, çocuklardaki okul korkusunu ortadan kaldırmak için ilköğretim 1.sınıflara okula uyum emek vermesi başlattı.Oldukça yararlı da oldu.Evlatların içinde yer edinen okul korkusu bu uyum programı yardımıyla atılarak;çocuklar okula hazır hale getirilmeye çalışıldı.

 

Bu eğitim öğretim senesinde bu uyum eğitimi yaygınlaştırılıp;Ortaokullarda da uygulanmaya başlandı.Geçen pazartesi günü; okul öncesi, ilköğretim 1. Sınıflarda olduğu benzer biçimde ortaokul 5. sınıflara kayıt olan öğrencilerin de uyum eğitimi başladı.Öğrenciler seve seve merak ettikleri okullarına koştular.

 

Bu uyum programında neler yapılmaktadır?Değişik okullardan gelen öğrencilerin yeni gittikleri okullara daha acele uyum sağlamaları amacıyla okullarda “hoşgeldin” karşılamaları, okul tanıtım etkinlikleri, öğretmen tanışma etkinlikleri, dost kaynaşma etkinlikleri ve okul kuralları tanıtımı benzer biçimde bir takım etkinlikler yapılmaktadır.Bu uyum eğitimi 12 Eylül Cuma günü sona erecek,öğrenciler okula hazır hale getirilecektir.

 

Öte taraftan İlk kez 2013 senesinde 12 pilot ilde uygulanmaya başlanan Ortaöğretime Uyum Programı, 2014-2015 eğitim öğretim senesinde 41 ilde belirlenen 87 okulda gerçekleştirilmeye başlandı.

 

2014-2015 eğitim öğretim yılı 15 Eylül 2014 Pazartesi günü başlayacaktır. 2014-2015 eğitim öğretim yılının şimdiden hayırlı olmasını diler;Tüm eğitim çalışanlarının, öğrencilerin başarıya ulaşmış, mutlu eğitim öğretim yılı geçirmelerini temenni ederim.

Yazan: Cihan Uysal

Cihan Uysal şimdiye kadar 160 yazı yazdı..

Patr10.net kurucusu ve admini.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir