Kapat
Teknoloji 334 0

Bluetooth 5 Özellikleri Nelerdir?

Bluetooth teknolojisi, 20 yılı aşkın bir süredir eski ve hala kısa mesafelerde veri aktarımı için baskın kablosuz teknik yöntemdir. Yaklaşık 13,9 milyar kablosuz ürünün 3’te biri, 2020 yılında Bluetooth teknolojisini içerecek. Beşinci Bluetooth yinelemesi hemen köşeyi dönüyor, bu yüzden bu fırsatı okuyucularımıza anlatmak; en yeni Bluetooth sürümünün sunduğu faydalar konusunda bilgilendirmek istiyorum.

Bluetooth 5 nedir?

Bluetooth’un beşinci sürümü, Haziran 2016’da Bluetooth standardının resmi yetkili otoritesi olan Bluetooth SIG tarafından açıklandı. Ancak Aralık 2016’ya kadar resmi olarak kabul edilmedi. Bluetooth’un en yeni sürümü daha hızlı veri aktarımı, daha geniş menzil ve diğer kablosuz teknolojilerle diğer birçok şey arasında birliktelik vaat ediyor. Bluetooth 5’in masaya getirdiği yenilikleri hızlı bir şekilde inceleyeceğim.

Bluetooth 5, 2 kat daha hızlıdır

Bluetooth’un mevcut sürümü olan Bluetooth 4.2, yaklaşık 1 Mb / sn teorik hız sınırına sahiptir. En yeni sunum, 2 Mbps’ye kadar iki kat daha fazla hız sözü veriyor  . Hem Bluetooth 5 desteğine sahip cihazlara sahip olduğunuz düşünüldüğünde, artan veri aktarım hızlarını yaşayabilirsiniz. Ayrıca, yukarıda bahsedilen hızın sadece teorik olduğunu ve gerçek aktarım hızlarının biraz daha düşük olacağını belirtmek için önemli bir husustur .

Bluetooth 5’in 4x Geniş Aralığı Var

Bluetooth 5, Bluetooth 4.x aralığını dört katına kadar genişletir ve yaklaşık 120 metre teorik aralığı vardır . Bu daha geniş menzil elde etmek için, benzer güç gereksinimlerini korurken bant genişliği azaltılabilir. Bluetooth SIG, evin tamamını kapsayan akıllı ev çözüm sağlayıcıları için özellikle faydalı olabileceğini belirtti. Yine, bu aralık sadece teorik ve gerçek aralık biraz daha düşük olacaktır .

Bluetooth 5’de 8x Yayın İletme Kapasitesi Var

Yayın mesajı kapasitesini anlama anahtarı önce Bluetooth işaretçilerini anlamaktır. Temel olarak, Bluetooth işaretleri, sürekli olarak bir sinyal yayınlayan Bluetooth tarafından işletilen cihazlardır ve diğer “düzenli” Bluetooth alıcıları (örneğin telefonunuz) onu aldıktan sonra içeriğe duyarlı eylemler gerçekleştirebilir. Döngüden hala uzak durursanız , endişelenmenize gerek yok: Sadece Bluetooth işaretçileri açıklayıcımıza gelin .

Bluetooth 4.x, veri paketleri için 31 baytlık bir üst sınır koyarak Bluetooth işaretçileri kapasitesini ciddi şekilde kısıtladı. Bluetooth 5, 255 baytlık daha büyük veri paketleri için kesin destek sağlamaktadır  . Bu , Bluetooth işaret ışıklarının işlevselliğini arttırırken aynı zamanda eski işaret fişekleriyle uyumluluğu da sürdürür.

Bluetooth 5 – Daima Düşük Enerji

Bluetooth 4 2010’da açıldığında, üç modül ile başlıyor: klasik Bluetooth, Bluetooth yüksek hız ve Bluetooth düşük enerji. BLE olarak kısaltılmış olan Bluetooth düşük enerji, Bluetooth ile sürekli bağlı olan cihazlarda tüketilen elektriği azaltmak için tasarlandı.

Bluetooth 5’den başlayarak, Bluetooth SIG farklı modüllerden uzaklaşıyor ve Bluetooth 5’i her zaman düşük enerjili olmak için ilkesinden ödüyordu. Bu, Bluetooth ile bağlı cihazlarınızın çok daha az güç tüketeceği anlamına gelir . Pil sıkıntılarına elveda demek zamanı!

Bluetooth’un Geleceği

Bluetooth 5 çok sayıda iyileştirme ile birlikte gelse de, bu sürüme gelmeyen ve gelecekteki sürümlerde yer alması beklenen bazı özellikler var. Aşağıda birkaç tanesini listeleyeceğim:

Geliştirilmiş Bluetooth Ses Akışı

Bluetooth 5, kesinlikle önemli bir hususta sıçrama ve sınırlama yapmadı: Bluetooth ses akışıGelişmiş Ses Dağıtımı Profili (A2DP), sesin bir Bluetooth bağlantısı üzerinden nasıl akıtılacağını tanımlayan bir Bluetooth profilidir. A2DP varsayılan olarak birkaç codec bileşenini destekler ve ek codec desteği sağlamak için üçüncü taraf firmalar tarafından kullanılabilir. Bluetooth 5, bu alandaki herhangi bir gelişme getirmediğinden, Qualcomm tarafından aptX gibi üçüncü taraflara ait ses codec’i sıkıştırma algoritmalarına güvenmek zorundayız. Bluetooth SIG, ses iyileştirmelerinin “işlerin içinde” olduğunu söyleyerek ve yakın gelecekte ses akışındaki iyileştirmeler bekliyoruz.

Yazan: Cihan Uysal

Cihan Uysal şimdiye kadar 160 yazı yazdı..

Patr10.net kurucusu ve admini.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir