Kapat
Genel 224 0

Bitmeyen Lityum-Iyon Pil Dönemi Başlıyor

Akıllı telefonlarda kullanılan bataryaları kısa bir kullanım süresine sahip olması pek çok kullanıcı için sıkıntı yaratan bir durum olurken bu konuda umut verici geliştirmeleri yaşanıyor.

 

Kaliforniya Üniversitesi’nde yapılan çalışmalar lityum-ion türündeki pillerin çok daha uzun süre kullanım sağlaması adına başarılı sonuçlar verdi. Pil içerisinde nano tellerin kullanılmasıyla gerilme dayanıklılığının artırılması kullanım süresinin daha da uzun olmasını sağladığı tespit edilirken bu konuda yapılan çalışmalarda başarılı sonuçlar elde edildi.

Yabancı basında yer alan haberlerde bitmeyen piller olarak başlık atılırken gelecekte batarya ve şarj konusunda ciddi gelişmelerin yaşanması bekleniyor. Konuyla ilgili geniş bir ekibin görev aldığı ve farklı maddeler üzerinden araştırmaların yapıldığı öğrenirken teknolojinin ne zaman kullanılabilir hale geleceği ise bilinmiyor.

Üniversitede pil hakkında yapılan çalışmaların sürdürüleceği ve bu konuda stabil duruma gelene kadar pek çok testlerin yapılması beklenirken, akıllı telefon sektörü için de bu durum olumlu karşılandı. Zira pek çok marka tarafından telefonlardaki kullanım sürelerinin artırılması amaçlanırken bugüne kadar bu konuda ciddi bir çalışma ortaya sunulamaması, farklı teknolojileri ve hızlı şarj gibi teknikler ile telefonlardaki şarj ihtiyacının kısa sürede giderilmesi çalışılsa da bu konuda günlük şarj etme ihtiyacının ortadan kaldırılamaması ciddi bir handikap yaratıyor. Bu açıdan belirtilen projelerin bu konuda ciddi bir çözüm getirilmesi en çok beklenen gelişmeler arasında.

Yazan: Cihan Uysal

Cihan Uysal şimdiye kadar 160 yazı yazdı..

Patr10.net kurucusu ve admini.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir