Kapat
Genel 339 0

Akne ve Sivilce Engelleyen Maske

Akne sorunları ergenlikle görülmekle birlikte özellikle yağlı cilt tiplerinde görülen bir cilt sorunudur. Sivilcelerin oluşumunu engellemek ve aknelerden kurtulmak için bazı hususlara dikkat etmeniz gerekmektedir.

Akne Oluşumunu Engellemek İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Özellikle yüzünüzde oluşan sivilceleri, kesinlikle elinizle sıkmayın.
  • Makyaj malzemelerinin temizliğine dikkat etmeniz de çok faydalı olacaktır. Makyaj fırçalarını hafta da bir kez olsun temizleyin. Temizleyen fırçalar, ciltte akne, sivilce ve siyah noktaların oluşmasına neden olmaktadır.
  • Maske ve peeling yapmak faydalı olacaktır aşağıda vereceğimiz akne ve sivilce tariflerini uygulayabilirsiniz ancak kesinlikle her gün yapılmamalıdır.
  • Cildinizin temizliğine de son derece önem vermelisiniz. “Ilımlı ve hassas ciltler” için üretilen özel sabunlarla her gün yüzünüzü yıkayın. Makyajınızı iyice temizlemeden kesinlikle uyumamalısınız.
  • Yağlı makyaj ürünlerin uzak durun.
  • Çikolata ve kabuklu yemiş gibi yiyecekleri tüketmemeye özen gösterin.
  • Bazı uzmanlara göre; iyotlu tuzlarda ve bazı çoklu vitaminlerde bulunan “iyot” akne oluşumunu artırmaktadır.

Akne ve Sivilce İçin Doğal Maske Tarifleri

Kil ve Limonlu Maske; bu akne maskesini hazırlamak için bir kasenin içine, 1 çay kaşığı kil, 1 çay kaşığı limon suyu ve 1 çay kaşığı Asprin tozunu koyun ve iyice karıştırın. Bu karışımı özellikle de sivilce ve aknelerin yoğun olduğu bölgelere sürmeye özen gösterin. 10 dakika kadar beklettikten sonra, yüzünüzü ılık suyla yıkayın. Hafta da 1 kez uygulanması yeterlidir. Daha fazlası cildinizin kurumasına neden olabilir.

Bal ve elma maskesi; 1 tane elmanın kabuklarını soyup rendeleyin ve içine 3-4 kaşığı bal koyarak iyice karıştırın ve karışımı yüzünüze sürün ve 15- 20 dakika beklettikten sonra da ılık suyla yıkayın. Hafta da 1 veya 2 kez uygulayabilirsiniz.

Yazan: Cihan Uysal

Cihan Uysal şimdiye kadar 160 yazı yazdı..

Patr10.net kurucusu ve admini.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir