Kapat
Genel 431 4

10 Yaşındaki Çocuk İnstagram’ın Açığını Buldu

Instagram’ın açığını bulan 10 yaşındaki Finlandiyalı genç 10 bin doları kaptı

Mashable’da yayınlanan bir habere göre 10 yaşındaki Finlandiyalı bir çocuk, Instagram’ın çok büyük bir açığını keşfetti. Şirket çocuğun ailesine 10 bin dolar verdi.

 

Çok küçük bir ihtimal de olsa Instagram hesaplarınızdaki yorumlarınız değiştirilmiş ya da silinmiş olabilir. Eski yazdığınız yorumlar hala yazdığınız gibi mi ya da hala duruyorlar mı diye bir bakın isterseniz.

Ailesi gerçek adını vermek istemediği için haberde ismi Jani olarak geçen genç isterse Justin Bieber‘ın bile yorumlarını silebileceğini belirtti.

Jani’nin babasının Finlandiya gazetesiIltalehti‘ye söylediğine göre Jani ve ikiz kardeşi daha önce de bazı websitelerinde güvenlik açıkları bulumuşlardı fakat hiçbiri böyle bir ödemeye sebep olacak önemde açıklar değildi.

Jani’nin ailesine verilen ödül Facebook’unbug bounty program‘ı adını verdiği bir uygulamanın ürünü. Facebook ürünlerinde bu tarz hatalar ve açıklar yakalayanları ödüllendiriyor. Benzer bir program Google’da da var.

Mashable’nin bildirdiğine göre Facebook sadece 2015’te 13 bin rapor aldı, bunlardan 526 tanesi değerlendirilmeye alındı. Facebook sistemdeki hata ve açıkların düzeltilmesi için 2015’te araştırmacılarada yaklaşık 1 milyon dolar ayırdı ve her değerlendirilen hataları gönderenlere kişi başı 1.780 dolar ödedi.

Kodlama öğrenmek şart… ya da kodlama bilen arkadaşlarınızla Facebook,Instagram ve Whatsapp‘ın açıklarını ve hatalarını bulmaya çalışabilirsiniz. Ek gelir kapısı olur fena mı 😉

Yazan: Cihan Uysal

Cihan Uysal şimdiye kadar 160 yazı yazdı..

Patr10.net kurucusu ve admini.

“10 Yaşındaki Çocuk İnstagram’ın Açığını Buldu” üzerine 4 yorum

 1. BAHADIR KAYGISIZ dedi ki:

  Bak sen şu velede.. 😀

 2. Berat dedi ki:

  Makale akıcı bir şekilde anlatılmış. Teşekkürler ?

  1. Cihan Uysal dedi ki:

   Rica ederim ?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir